Погодно — кліматичні умови протягом тижня  характеризувались нестійкою погодою з дощами різної сили залежно від районів області. Середня температура повітря склала 7-8°С, що близько до багаторічної.

Максимальна температура повітря підвищувалась до 12,3°С, на поверхні грунту до 16,7°С тепла. Мінімальна температура повітря знижувалась до +3,0°С, на поверхні грунту до +2,0°С.

Температурний режим та кількість вологи, яка випала з опадами за останні дні тижня, дозволять озимині продовжити осінню вегетацію та підготувати рослини до перезимівлі за рахунок накопичення поживних речовин у вузлах кущіння.

Пшениця озима.

На більшості площ пшениці озимої в Донецькій області стан рослин задовільний. Сходи отримані не на всій площі, проте погодно-кліматичні умови останніх днів дозволять рослинам не тільки прорости, але й розвинутися до другого етапу органогенезу.

Рослини пшениці озимої на дослідному полі ДДСДСНААН мають наступний стан.

Попередник Висота рослин Кількість пагонів Кількість вторинних коренів
пар 11 2 3-4
горох 6 1 0

 

Виходячи з даних таблиці можна зробити висновок, що стан рослин після пару добрий. Продуктивної вологу грунту було достатньо для своєчасного проходження рослинами перших етапів органогенезу.

По попереднику горох кількість продуктивної вологи в посівному шарі грунту була майже нульовою. Це спричинило не рівномірне проростання насіння, та пристановило нормальне проходження етапів органогенезу рослинами озимини.

Фітосанітарний стан посівів добрий.

Рапс озимий.

Рясні дощі, які пройшли на території області в останній декаді липня та першій декаді серпня спровокували збільшення площ рапсу озимого на території області.

Більшість площ рапсу було засіяно в середині серпня. Це дозволило рослинам добре розвинутися. Проте на більшості посівів товаровиробникам прийшлось використовувати ретарданти для уповільнення процесів росту.

Стан більшості посівів рапсу озимого в області добрий та задовільний. Рослини сформували 6-8 пар справжніх листків. Такі посіви добре перезимують. Якщо рослини переросли, то стійкість до низьких температур знижується, і на таких посівах можливі випади рослин протягом зими.

На дослідному полі ДДСДС НААН рапс озимий посіяли в першій декаді вересня. Достатньої кількості вологи не було для доброго росту рослин. Сходи отримані лише на цьому тижні. Якщо тепла погода протримається до середини липня, то рослини рапсу озимого зможуть підготуватися до перезимівлі. В іншому випадку вони загинуть.

 

Науковий співробітник сектору маркетингу

та економічних досліджень                                                                                                                                                                                                                                                                                        Чугрій Г.А.