НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ АГРАРНИХ НАУК
ДОНЕЦЬКА ДЕРЖАВНА СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКА ДОСЛІДНА СТАНЦІЯ
Стан пшениці озимої 25.02.2017

За даними Департаменту агропромислового комплексу та розвитку сільських територій Донецької облдержадміністрації площа пшениці озимої під урожай 2017 року складає 77160 га. Сорти пшениці озимої донецької селекції займають 21092 га та у відношенні до загальної площі дорівнює 27,34%.

Аналіз посівної площі пшениці озимої та виокремлена площа сортів донецької селекції представлена на діаграмі (рис.1).

Рис.1. Площа посіву пшениці озимої у розрізі районів Донецької області під урожай 2017 року, га

Рис. 2. Відсоткове відношення сортів пшениці озимої донецької селекції у загальній площі по районам Донецької області, %

Слід відмітити, що у таких районах як Великоновоселківський, Бахмутський, Ясинуватський доля сортів озимої пшениці донецької селекції найбільша, відповідно 51,74%, 37,97% та 59,11%, що наглядно демонструють приведені структурні діаграми.

Рис. 3. Структура посівної площі сортів пшениці озимої в окремих районах Донецької області під урожай 2017 року

     Одним з методів експрес аналізу життєздатності рослин озимини є метод барвників. У цьому випадку користуються хімічними речовинами, які при взаємодії з клітинним соком дають кольорову реакцію. Найчастіше використовують тетразол (тріфенілтетразолхлорід) і фуксин кислий. При використанні методу барвників рослини відбирають, розморожують і готують до аналізу за загальною схемою. На рівні розміщення конуса росту роблять поздовжній зріз. Підготовлені рослини кладуть на одну годину в 0,5% -вий розчин тетразолу і ставлять в термостат (водяна баня) з температурою 40 °С, або витримують чотири години за кімнатної температури, закривши темним матеріалом. Після цього підраховують кількість живих і загиблих рослин. У живих тканинах безбарвний тетразол під дією ферментів утворює формазін, який забарвлює тканини в яскраво-червоний колір — від розового до оранжевого відтінків. Тканини загиблих рослин не фарбуються.
В результаті проведеного аналізу встановлено, що рослини всіх строків сівби на цей час живі.

     Для визначення життєздатності рослин використовується ще один метод – метод монолітів. За допомогою такого методу встановлюється ступінь пошкодження посівів та життєздатність рослин на різних етапах перезимівлі.

    Проаналізувавши дані Департаменту агропромислового комплексу та розвитку сільських територій Донецької облдержадміністрації слід відмітити, що зразки монолітів в середньому відбиралися 22-27 січня 2017 р. у таких районах: частково Великоновоселківський, Олександрівський, Бахмутський, Слов’янський, Добропільський, Покровський, Мар’їнський, Ясинуватський. Терміни відбору монолітів у період 1-9 лютого 2017 р. спостерігається у Великоновоселківському, Лиманському, частково Бахмутському районах.

Зведені дані по відрощуванню монолітів представлені на діаграмі (рис. 4).

Рис.4. Результати відрощування монолітів пшениці озимої в розрізі районів Донецької області під врожай 2017 року

    Результати відрощування монолітів в середньому по Донецькій області мають наступні показники: кількість рослин на м2 – 454 шт., загинули – 11 шт., що у відносному значенні дорівнює 2,42%. Ці данні свідчать про позитивний стан пшениці озимої, тобто 97,58% всіх посівів озимини життєздатні та у задовільному стані.
Слід відмітити, що найкращий стан пшениці озимої в Бахмутському та Лиманському районах.
Найгірші результати стану озимини відзначаються у Добропільському районі – загинуло 6,57% посівів, Мар’їнському районі – загинуло 5,53%, Олександрівському районі — загинуло 5,51%.

Молодший науковий співробітник
лаб. інноваційного провайдингу
та інтелектуальної власності                                                                                                            Н.А. Чугрій
Директор ДДСДС НААН, к. с-г. н.                                                                                                   О.О. Вінюков